czwartek, 30 sierpnia 2012

Kepler-47 - krok bliżej do Tatooine


Niemal rok temu teleskop Keplera potwierdził istnienie planety krążącej wokół układu dwóch gwiazd. Kepler-16b jest gazowym gigantem, stukrotnie cięższym od Ziemi. W centrum jego orbity tańczą dwa karzełki – czerwony i pomarańczowy. Media zagrzmiały podsuwając oczywistą nazwę dla nowoodkrytej planety – Tatooine. Kepler-16b jest jednak sporą kulą lekkich gazów.

Najistotniejszy jednak był fakt, że zdawałoby się niestabilnych warunkach binarnego układu mogą powstać planety. Sceptycyzm nakazuje jednak pewną rezerwę – może to wyjątek? Może przybłęda? Z pomocą przychodzi Kepler-47. Tym razem odkryliśmy system binarny, w którym znajdują się co najmniej dwie planety. A to jeszcze nie wszystko…

Kepler-47c krąży wokół dwóch gwiazd (jednej bardzo podobnej do Słońca i jednej mniejszej i chłodniejszej) w idealnej odległości w której na ciałach niebieskich może znajdować się woda w stanie ciekłym. Planeta jest jednakże niemal na pewno gazowym gigantem podobnym do Neptuna lub Urana. Jednak wiemy, że takie ciała mają najczęściej bogatą kolekcję księżyców. Jeśli w dodatku ma oś przechyloną tak jak Uran, to wykrycie takowych przy użyciu współczesnych metod może być niemal niemożliwe. Pozostaje tylko wycieczka – 5,000 lat świetlnych w tą i powrotem.To odkrycie jednak mówi wyraźnie – układy podwójne z planetami nie są niczym niezwyczajnym. Ponadto planety te mogą istnieć stabilnie w obrębie ekosfery tych układów. Gdzieś, ktoś, może właśnie się rozkoszować podwójnym zachodem słońc. Niestety pewnie nie nuci sobie pod nosem „Binary Sunset”.OGŁOSZENIE: Będę na Grojkonie (7-9 września). Szykuję kilka punktów programu w tym prelekcję „My God, it's full of planets” – o egzoplanetach właśnie. Więc zapraszam wszystkich zainteresowanych – będzie o różnych nietypowych planetach i tym jak można je atrakcyjnie wpleść w SFowe przygody. W miarę czasui chęci będziemy mogli pogwarzyć też o równaniu Drake’a i węglowym szowinizmie.Plakacik pochodzi z tego zestawienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz