poniedziałek, 10 września 2012

Grojkon - uzupełnieniePo pierwsze dziękuję wszystkim uczestnikom egzoplanetarnej prelekcji na Grojkonie. Po drugie oto obiecana notka z materiałami, których nie mogłem zaprezentować z powodu braku dostępu do sieci, oraz polecanki z ostatniego slajdu.

Drake Equation - atrakcyjny graficznie i łatwy w użyciu kalkulatorek Drake'a.

Planetary habitability - czyli, czemu Earth Similarity Index to śliski temat. Tabelka jest nieaktualna, niektóre KOI zostały potwierdzone, inne okazały się fałszywymi odkryciami, ale istotna jest metodyka.

Temperatury egzoplanet - czyli tabelka porównująca temperatury Wenus, Ziemi, Marsa i Gliese 581g bez i z atmosferą.


Filmy i programy dokumentalne:

Alien Planet - wyprawa na Darwina IV. Planetę, która utraciła większość wody. Ślepota i sposób odżywiania się zwierząt są naciągane, ale poza tym i drobiazgami, kawał świetnej roboty i masa sytych RPGowo pomysłów. Barwna zbieranina komentatorów - od George Lucasa przez Michio Kaku po Stephena Hawkinga.

Weirdest Planets - przegląd dziwnych światów jakie już odkryto (czy raczej jakie odkryto do 2009, bo z tego roku pochodzi ten dokument). Główna inspiracja do prelekcji.

Aurelia & The Blue Moon - dwuodcinkowy dokument podobny do Alien Planet. Pierwszy odcinek przedstawia fikcyjną planetę w układzie z czerwonym karłem, której jedna strona zawsze jest zwrócona w kierunku gwiazdy, na drugiej zawsze panuje noc. Drugi opowiada o hipotetycznym księżycu gazowego giganta, gdzie dzięki mniejszej masie i gęściejszej atmosferze w powietrzu latają giganty a splątany las rośnie wysoki na wiele kilometrów.

Universe: Alien faces - odcinek Universe z całą masą spekulacji i wymyślnych istot. Pomysły na sworzenia żyjące na pustynnych planetach, takich o małej i wielkiej masie itd. Można narzekać na grafikę, ale pomysły są ciekawe.

The Future Is Wild - troszkę inny temat ale pasuje. Seria prezentuje możliwe kierunki ewolucji na Ziemi za 5, 100 i 200 milionów lat, gdy kontynenty się połączą, tworząc skrajne warunki klimatyczne. Latające ryby, żyjące w lasach ośmiornice (tak wiemy do czego tu mrugają), stutonowe żółwie, skaczące ślimaki i masa innych dziwadełek. Świetne, w większości dostępne na YouTube.


1 komentarz:

  1. Packers and Movers Chennai Give Safe and Reliable ***Household Shifting Services in Chennai with Reasonable ###Packers and Movers Price Quotation. We Provide Household Shifting, Office Relocation, ✔✔✔ Local and Domestic Transportation Services, Affordable and Reliable Shifting Service Charges @ Packers And Movers Chennai

    OdpowiedzUsuń