piątek, 22 listopada 2013

Uprawiać gdzie nie uprawiał jeszcze żaden człowiek

X-Ray Dog – The Exalted One


Od lat widzieliśmy to w filmach, od dekad czytaliśmy o tym w książkach. Teraz nareszcie planują zrobić to naprawdę. Ponadto chcą się do tego przygotować tanio, z głową i z pożytkiem dla edukacji. Brawo NASA.

W 2015 NASA spróbuje hodowli roślin na Księżycu. W ramach tych pierwszych testów planowana jest bazylia, słonecznik, rzepa i rzodkiewnik. Nie wiem czemu padło na te rośliny, bardziej zafascynowało mnie wszystko to co ma mieć miejsce przed wysłaniem w kosmos puszki z roślinkami.

Ekipa pracująca nad projektem pozaziemskich upraw roślin, roześle do szkół wykonane techniką druku 3D repliki habitatu, który ma trafić na Księżyc. Niewielki kontener będzie naszpikowany elektroniką, która pozwoli śledzić rozwój roślin i regulować dostarczanie wody, ciepła itd.

Dzięki temu nie będą sami wykonywać wielokrotnych testów sprzętu. Rozproszone testy dają szansę na liczne świeże spostrzeżenia, uwagi i sugestie. Wreszcie – taka forma sprawia, że uczniowie w całym kraju mogą przyłożyć ręce do autentycznej, żywej nauki i wziąć udział w programie kosmicznym. Ilu z nich zainspiruje to do kariery naukowej?

Nawet jeśli roślinki ostatecznie nie przetrwają docelowego testu na Księżycu, cały projekt i tak będzie ogromnie pozytywnym przedsięwzięciem. Co ciekawe szansą dla tego projektu okazała się Google Lunar X Prize – konkurs fundowany przez Google. Oferuje on nagrodę dwudziestu milionów dolarów dla prywatnie finansowanej drużyny, która umieści na Księżycu łazik i zaprezentuje wykonane przez niego zdjęcia przed grudniem 2015 roku. Obecnie w wyścigu bierze udział 25 zespołów (początkowo zgłosiło się 34). Ktokolwiek wygra, prawdopodobnie wraz z łazikiem dostarczy na miejsce również małą kapsułę z roślinami.


Źródło: Forbes
Obrazek po lewej: Paragon Space Developement Corporation
(Części habitatu NASA po prawej, jak widać będzie wyglądać zgoła inaczej)


2 komentarze:

 1. Pewnie padło na rzepę bo może wykiełkować na samej wodzie.
  Rzodkiewnik natomiast jest bardzo odporny, dobrze przebadany, ma mało genów i łatwo go modyfikować genetycznie, genetycy używają go jako organizmu modelowego.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzodkiewnik_pospolity#Organizm_modelowy
  NASA interesuje się nim przynajmniej od 2001 roku. Kiedyś były plany by wysłać go na Marsa. teraz planują na Księżyc, więc obniżyli loty. Mieli wcześniej rzodkiewnik zmodyfikować genetycznie tak by świecił gdy zacznie mu brakować tlenu lub czegoś innego, dzięki czemu można w łatwy śledzić łatwo jego stan bez żadnej skomplikowanej aparatury (fotodioda lub kamera wystarczą). Artykuł z 2001 roku:
  http://www.wiw.pl/nowinki/biologia/200106/20010626-001.asp
  Natomiast słonecznik i bazylia, są tajemnicą.

  OdpowiedzUsuń