piątek, 29 listopada 2013

Kepler-90 – miniaturowy Układ Słoneczny


Groove Addicts – Interstellar

Gwiazdę Kepler-90 (wcześniej oznaczoną KOI-351) okrąża co najmniej siedem planet. Małe, skalne światy znajdują się bliżej gwiazdy niż wielkie gazowe giganty. Przypomina coś, prawda? Oczywiście jest pewien haczyk. Wszystkie odkryte do tej pory planety w układzie Kepler-90 mieszczą się w obrębie orbity Ziemskiej. Dla porównania, nasz drugi gazowy gigant – Saturn, krąży w odległości 10AU (dziesięć razy większej niż Ziemia) od Słońca.

Gwiazda Kepler-90 jest minimalnie większa i cieplejsza od Słońca, więc nie należy zbytnio liczyć, że na wewnętrznych planetach mogło się pojawić życie (choć nie można go wykluczyć na księżycach gazowych gigantów). Mimo to jest to ciekawe odkrycie i pozwoli nam nauczyć się więcej o formacji planet i układów podobnych do naszego. Poniższa grafika porównuje kilka układów w których odkryto wiele planet:


Niektóre podobieństwa są uderzające. K-90h ma promień 11,32 większy od Ziemi. Promień Jowisza to około 11,2 promieni Ziemi. Dwie wewnętrzne planety, K-90b i K-90c mają promienie o 31% i 19% większe od naszej planety, więc w pewnym stopniu przypominają duet Ziemia - Wenus. Jakby tego było mało, okresy orbitalne planet wykazują pewne wahania. To sugeruje, że poza tymi siedmioma, może kryć się tam więcej planet.

Naukowcy zacierają rączki z myślą o dalszych badaniach Keplera-90.


Linki:
Publikacja w Astrophysical Journal
News w German Aerospace Center
News w Universe Today
Wikipedia o Keplerze-90


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz