poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Pięciu bloggerów podziwia klocek

Dzisiaj będę zachwycał się Internetem na przykładzie jednego filmiku. Jestem urzeczony tym, że w sieci tak wielu ludzi odczuwa zafascynowanie nauką, co jednocześnie oznacza po prostu fascynację światem dookoła. Facebookowy profil I fucking love science ma już ponad sześć i pół miliona polubień. Na youtube roi się od programów dokumentalnych, nagrań wykładów, dyskusji i temu podobnych. Istnieją też kanały w całości poświęcone popularyzacji nauki, publikujące materiały stworzone specjalnie na ich potrzeby.

Co więcej, aż przyjemnie popatrzeć jak ci pasjonaci nawiązują ze sobą współpracę. “Bullet Block Experiment” kapitalnie buduje ciekawość. Prezentuje eksperyment oraz domysły innych popularyzatorów nauki, przez co angażuje widza. Pod koniec filmu znajdują się trzy linki służące jako głosowanie, którego wynik poznamy pewnie wraz z wyjaśnieniem wyników (już jutro). Oto nagranie, które wywołało u mnie tyle pozytywnych emocji:Jakie było moje przewidywanie? Że bloczek poleci niżej. Część energii kinetycznej pocisku zostanie wytracona na nadanie klockowi momentu obrotowego, więc pozostała część wystarczy na wyniesienie go na mniejszą wysokość. Co Wy obstawiacie?

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, kliknijcie w jeden z linków by się przekonać jaki był efekt:
Wyżej: http://bit.ly/blockhigher
Ta sama wysokość: http://bit.ly/SameHeight
Niżej: http://bit.ly/BlockLower


Kiedy piszę ten tekst nie ma jeszcze odpowiedzi. Ale mój domysł, dlaczego dzieje się tak a nie inaczej jest następujący... Prześledźmy eksperyment od tyłu:

Strzał2: Energia kinetyczna pocisku = Energia potencjalna na wysokości X + Energia momentu obrotowego
Strzał1: Energia kinetyczna pocisku = Energia potencjalna na wysokości X + ???

Takie są obserwacje. Teraz trzeba do tego dopasować teorię :). Tak działa nauka. Moja teoria jest taka, że gdy pocisk trafia w środek, bloczek nie ma “swobody” do obrotu, więc ta dodatkowa energia wytracana jest na ciepło i/lub głębszą penetrację bloczka. Ale czemu dokładnie tyle samo energii idzie na obrót i penetrację?

To czas na ulubione hasło naukowców “more study is needed”. Chciałbym zobaczyć trzecią próbę, gdzie bloczek jest trafiony trochę dalej od centrum masy. Czy efekt będzie taki sam? To pozwoliłoby lepiej przeanalizować domysły. Chciałbym zobaczyć przekrój. Jak głęboko weszła kula. Za mało danych!


Popularyzatorzy, którzy dołączyli do Veritasium:
Henry (MinutePhysics): http://www.youtube.com/minutephysics
Destin (Smarter Every Day): http://www.youtube.com/smartereveryday
Greg and Mitch (ASAP Science): http://youtube.com/asapscience
Elise Andrew (I F***ing Love Science): http://youtube.com/iflscience

Wyjaśnienie powinno pojawić się na kanale Veritasium już w poniedziałek.


4 komentarze:

 1. I już jest - (shameless pride) zgodnie z moim przewidywaniem

  SPOILER SPOILER

  poleciały tak samo.

  Dlaczego? Educated guess. Tyle

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest jeszcze możliwość, że poleciały tak samo ze względu na błąd pomiaru.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jako że jest to zderzenie niesprężyste to dla układu klocek-pocisk nie obowiązuje zasada zachowania energii. Natomiast obowiązuje zasada zachowania pędu i momentu pędu.

  OdpowiedzUsuń