niedziela, 23 grudnia 2012

Tytanowy szowinista

Lustmord - Black Star

Jest otoczony atmosferą z azotu i metanu, gęściejszą od ziemskiej i niemal nieprzepuszczalną dla światła. Na jego powierzchni temperatura oscyluje wokół -180’C. W atmosferze i na powierzchni znajduje się masa związków organicznych – poza metanem jest etan, acetylen i inne. Jego gęstość jest trzy razy mniejsza od Ziemi, krąży wokół Saturna a nie Słońca, zawsze zwracając tą samą stronę w kierunku planety.

Wydawałoby się, że trudno o miejsce bardziej obce od Tytana. Największy księżyc Saturna okazuje się jednakże miejscem szokująco podobnym do domu. Czy to nie wygląda znajomo? Próbnik Huygens wylądował w wyschniętym korycie rzeki. Widać zmarznięte na kamień, obłe bryłki lodu. Gdy na wzgórzach spadły ulewne deszcze z metanu, porwały ze sobą lód i niosły go przez dziesiątki kilometrów, gdzie trąc o siebie i dno nabierał regularnego kształtu.

Ten dziwny świat ma pory roku; lato i zimę występujące na przemiennie na północnej i południowej półkuli. Ulewom towarzyszy formacja rzek, a rzeki prowadzą do powstawania jezior. Cykl metanowy odpowiada cyklowi wodnemu na Ziemi. Wiatry wieją z prędkością 60 km/h. Nie wszędzie jednak padają deszcze i szaleją burze. W suchych regionach wiatry te formują rozległe wydmy na pustyniach Tytana. Na powierzchni najprawdopodobniej znajdują się też wulkany, czy raczej kriowulkany ziejące zmrożoną wodą i amoniakiem.

Daje to solidne podstawy, by sądzić, że inne ciała niebieskie, w tej czy innych galaktykach, mogą wyglądać podobnie. Jeśli tylko mają zbiorniki cieczy, jeśli mają gęstą atmosferę, to są spore szanse, że nie zaskoczą nas fantasmagorycznymi krajobrazami z najdziwniejszych fantazji ilustratorów SF z lat 60tych.

Oczywiście naiwnie byłoby uważać, że nie czekają nas niespodzianki. Jeszcze przez wiele lat każde badane ciało niebieskie będzie nas zaskakiwać. W tym roku odkryliśmy lód na Merkurym, skwarku smażącym się najbliżej Słońca. W zeszłym Vesta, która miała być po prostu wielką planetoidą zaskoczyła nas głębokimi rysami otaczającymi jej równik. Po oczekiwanych cudach Jowisza i Saturna niektórzy nie liczyli na wiele, gdy Voyager II zbliżał się do Urana i Neptuna. A jednak pierwszy zdumiał niezwykłym polem magnetycznym i surrealistyczną Mirandą, wyglądającą jak strzaskany i nieporadnie sklejony księżyc. Neptun pokazał Wielką Ciemną Plamę i wiatry dochodzące do prędkości 2000 km/h, oraz księżyc Tryton – obracający się w „złym” kierunku, z aktywnymi gejzerami, który kiedyś rozpadnie się i wzbogaci nikłe pierścienie planety.

Czekają nas kolejne niespodzianki (niektóre już w 2015, gdy dwa pojazdy odwiedzą Ceresa oraz Plutona). Mimo tego możemy mieć całkiem niezłe przekonanie, że planety z gęstą atmosferą i z cieczami na powierzchni będą w niemałym stopniu podobne do Ziemi, Tytana i Marsa.


Grafika: Zdjęcie wykonane przez orbiter Cassini po raz pierwszy pokazuje tak dokładnie układ rzek spływających do jeziora, gdzieś poza Ziemią. (NASA)


11 komentarzy:

 1. Hey od pewnego czasu śledzę Twój blog i widzę ze jesteś w temacie a mam takie pytanko bo interesują mnie takie rzeczy ale także te "nie naukowo dowiedzione jeszcze" - czy wiesz coś o tym że na Antarktydzie znaleziono piramidy czy to bujda internetu?

  OdpowiedzUsuń
 2. Żadnego potwierdzenia, na 99% to bujda:
  http://s8int.com/WordPress/2012/09/15/hoax-man-made-pyramids-recently-discovered-in-antartica-why-are-they-using-photo-from-2006-annual-report-for-mountain-guides/

  OdpowiedzUsuń
 3. To zadam kolejne pytanko o piramidy i inne ciekawe formacje na Marsie włącznie z "twarzą" o której nawet pisze wyczerpujący artykuł (piąty post od góry) http://www.astrobiznes.pl/forum/viewtopic.php?f=3&t=326&start=90

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zadałeś pytania :)

   Ale mogę polecić ten wpis:
   http://en.wikipedia.org/wiki/Cydonia_%28region_of_Mars%29

   Albo od razu ten:
   http://en.wikipedia.org/wiki/Pareidolia

   Usuń
 4. W sumie to mi chodziło co myślisz o tych formacjach na Marsie - mi się nasunęło mega dużo pytań po serialu "Starożytni Kosmici - Ancient Aliens" chyba, że nie podejmujesz się takich rzeczy paranormalnych (na dzisiejszy stan nauki i wiedzy) ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sądzę, że są dziełem natury i Ancient Aliens nie poważam zbytnio :) Wolę trzymać się faktów.

   Usuń
 5. W sumie tak pomyślałem gdy dałeś linki do wikipedi;]

  Mnie ciekawią takie rzeczy b dużo nieścisłości w nauce czy niepotrafieniu wyjaśnić rożnych fenomenów.

  Czy UFO istnieje to sprawa dyskusyjna, sam nie wiem.

  Wiem na pewno że gdzieś w kosmosie na pewno istnieje życie lub i było kiedyś w naszym układzie słonecznym, bo gdyby nie to duża marnacja kosmosu jeśli ma w nim być tylko nie do końca mądry wirus jakim jest gatunek ludzki;]

  Dzięki za dialog:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo, dzięki za zainteresowanie. :)

   W planach mam notkę o tym, dlaczego życie wygląda na fenomen nieunikniony (a zatem najpewniej istnieje w wielu miejscach w kosmosie). Ale zobaczymy kiedy będzie czas by ją napisać i wrzucić.

   Usuń
 6. To pytanie z ciekawości - kim jesteś z zawodu lub czym się zajmujesz bo czytając Twoje artykuły widzę kunszt i bardzo wyrafinowane słownictwo, oczywiście jeśli można wiedzieć?;]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem doktorantem na uczelni technicznej. :)
   Ale lata bycia nerdem, czytania i pisania (dawniej tylko o filmach, nauka/technika od stycznia tego roku) robią swoje.

   Usuń
 7. Ha tak myślałem i gratuluję;]

  Ja to komiksy, filmy, muzyka i pasja - rysowanie oraz masa innych rzeczy (jak np. Twój blog) na które brak czasu przez prace;/

  OdpowiedzUsuń