środa, 30 stycznia 2019

O wirze polarnym - dostosowane do czytelnika

Wir polarny ostatnimi laty wkrada się czasem do mediów. Nie jest natomiast niczym nowym dla naukowców. To naturalny obszar niskiego ciśnienia w okolicy bieguna. Na Ziemi w ryzach trzyma go prąd strumieniowy. To taki pierścień bardzo silnego wiatru, który mocno ogranicza wymianę ciepła, przez co różnica temperatur między biegunem a powiedzmy 30° stopniem szerokości jest duża. A przynajmniej tak było.

Ludzkość podgrzała planetę o ponad jeden stopień Celsjusza. Ocieplenie nie zachodzi jednakowo na całym globie i np arktyka ogrzewa się dwukrotnie szybciej (m.in. z powodu topnienia lodu, który odbija promieniowanie słoneczne). Sprawia to, że zmniejsza się różnica ciśnień między średnimi szerokościami a arktycznym obszarem. Mniejsze ciśnienie to słabszy prąd strumieniowy.

Słabszy prąd strumieniowy zamiast być wyraźnym pierścieniem na północy zaczyna “falować” przesuwać swoje granice na południe i północ, czasem wręcz pozwala na to, żeby z wiru polarnego wydzielił się drugi, który wędruje np na teren Ameryki Północnej. Wówczas może dojść do sytuacji takiej jak w teraz - pod koniec stycznia 2019 temperatury w USA schodzą do -35°C (dwadzieścia osiem stopni niżej niż norma dla tej pory roku). Jednocześnie na biegunie południowym temperatura zbliża się do zera (14°C więcej niż normalnie). I w ten oto sposób globalne ocieplenie może wywoływać radykalne, lokalne, czasowe oziębienie.

W ten sposób wyjaśniłbym to Donaldowi Trumpowi, gdybym z jakiegoś powodu otrzymał takie niewdzięczne zadanie. Podszedłbym do tego bez entuzjazmu, bo wiem, że ten człowiek nie czyta, jest ignorantem i nie jest nawet w stanie pojąć, że w pięć lat nie można posadzić człowieka na Marsie, przy obecnym stanie NASA. Nawet jak się im obieca “nieograniczony budżet”. Ale to ja…

NOAA, Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna zna swojego prezydenta. Dlatego pewnie nie byli zaskoczeni jego drwiącym z konsensusu naukowego. Przygotowali również odpowiedź, którą przy odrobinie dobrej woli zrozumie nawet Donald Trump.Źródła:
https://www.sciencealert.com/here-s-how-the-freezing-polar-vortex-is-fueled-by-global-warming
https://thinkprogress.org/noaa-scientists-tweet-cartoon-debunking-trump-climate-denial-73f053069a82/


Podoba Ci się to co robię? Wpłyń na rozwój strony i zostań patronem Węglowego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz