sobota, 12 września 2015

Implant antyprzerzutowy

Amerykańscy naukowcy (któżby inny) opracowali niezwykle ciekawy implant. Wykrywa on i przechwytuje komórki raka krążące we krwi. Na razie przetestowano go na myszach.

Przerzutowanie (metastaza), proces roznoszenia komórek rakowych po organizmie, jest trudna do wykrycia. Szkodliwych komórek jest mało, ponadto czasem mogą bardzo długo krążyć w krwi nim zaatakują nowe miejsce. Dlatego często przerzuty wykrywane są zbyt późno by pacjent miał szansę.

Nowy wynazlazek przypomina mikro-gąbkę. Ekipa z Feinberg School of Medicine użyła porowatego materiału na którym osiadają białe krwinki a następnie “wabią” krążące w krwi komórki rakowe. U ośmiu myszy, którym wszczepiono po dwa niewielkie, mierzące pół centymetra implanty zaobserwowano mniej przerzutów i znaczną redukcję krążących w ogranizmie komórek nowotworowych.

Implant może również służyć jako skaner, który wykrywa, że w ogóle dochodzi do przerzutowania, czyli może być przydatny w bodaj najistotniejszej kwestii w walce z nowotworami - wczesnym wykryciu. Ale już samo odsianie części komórek potencjalnie kupuje pacjentom dość czasu by można było rozpocząć skuteczne leczenie.

Kolejną zaletą nowego rozwiązania jest fakt, że komórki przechwycone w takim implancie można łatwo poddać analizie by dobrać odpowiednią terapię. Na ten moment lekarze są bardzo optymistyczni i liczą, że niedługo będą mogli rozpocząć próby kliniczne. Nie widzą powodów by sądzić, że wyników nie uda się zreplikować u ludzi. Ponadto - biodegradowalny materiał z którego powstały implanty jest już zatwierdzony w USA przez FDA, co może ułatwić i przyspieszyć początek prób klinicznych.


Źródła:
http://www.bbc.com/news/health-34191325
http://www.medicalnewstoday.com/articles/299224.php
http://medicalxpress.com/news/2015-09-implant-captures-cancer-cells.html


3 komentarze:

 1. Bardzo ciekawe. Jeżeli uda się to wprowadzić na rynek, ciekawe ile będzie kosztować...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brzmi na tyle prosto, że może uda się tanio. Najlepiej wręcz byłoby to stosować profilaktycznie.

   Usuń
 2. Jasne. Profilaktycznie. Biedny zawsze płaci najwięcej, a dostaje prawie nic. Profilaktycznie to może będą na biedocie testować. Ew. Kupisz ale za kredyt na całe życie.

  OdpowiedzUsuń