sobota, 8 marca 2014

Najlepsze TED talki w wykonaniu kobiet

Regina Dugan:
From mach-20 glider to hummingbird drone


Tę okazyjną notkę otwiera jeden z moich ulubionych TED-talków. Regina Dugan zdobyła doktorat na Caltechu, szefowała DARPA a obecnie pracuje dla Google. W prezentacji zarzuca widownię całą paletą najróżniejszych odważnych projektów. Od metali lżejszych od styropianiu, przez nadźwiękowe szybowce i drony lżejsze od małej bateryjki po zastosowanie tytoniu do szybszej produkcji szczepionek. Najistotniejsze jest jednak pytanie, „Czego byś spróbował, gdybyś wiedział, że nie poniesiesz klęski?”, które działa na wyobraźnię i uświadamia jak wątpliwości podcinają nam skrzydła.


Carolyn Porco: This is Saturn

Cassini/Huygens to jedna z najbardziej owocnych misji w historii eksploracji kosmosu. W swoim wystąpieniu Carolyn Proco, lider misji, wyjaśnia dlaczego. Saturn poza pięknymi pierścieniami oferuje niezwykłe bogactwo celów naukowych. Pierścienie, niezwykłe formacje chmur (jak heksagon na biegunie), liczne księżyce, w tym Tytan i Enceladus, na którym może istnieć życie. Cassini dostarczył lądownik Huygens, który wylądował na Tytanie. To pierwsze lądowanie ludzkiego pojazdu w zewnętrznym układzie słonecznym i na powierzchni księżyca innego niż nasz. Na Tytanie, który jako jedyny taki obiekt ma gęstą atmosferę, na którym występują pory roku, gdzie pada deszcz, są rzeki i jeziora. Zgadzam się z nią – takie wydarzenie zasługuje na regularne świętowanie i parady.


Sheila Patek: The shrimp with a kick!

Jak zmierzyć siłę i prędkość kopniaka, którego nie mogły uchwycić uniwersyteckie kamery dedykowane do szybkich zdjęć? Trzeba się sprzymierzyć z ekipą filmową BBC, która może kręcić z prędkością 5000 klatek na sekundę. Dopiero taki sprzęt pozwala zrozumieć nieprawdopodobną siłę ustonoga (mantis shrimp), który uderza z prędkością do 19 metrów na sekundę pod wodą i przeciąża tensometry. Ponadto Sheila Patek wyjaśnia jak ewolucja wykształciła mechanizm zatrzasku pozwalającego na natychmiastowe wyzwolenie całej siły mięśnia i skorzystała z niezwykłej wytrzymałości hiperbolicznej paraboloidy.


Suzana Herculano-Houzel: What is so special about the human brain?

Uwielbiam tego talka, za to, że nie podaje jedynie faktów, ale przystępnie i logicznie odkrywa proces badawczy. To że szympans ma większe zdolności kognitywne od krowy jest oczywiste. To jak różne ilości neuronów każde z nich ma w mózgu o podobnej wadze, to suche fakty. Pomiędzy jednym a drugim jest fascynujący proces odkrywania tego, jak zbudowane są mózgi różnych gatunków, dlaczego ani stosunek masy mózgu do ciała ani bezwzględna masa mózgu nie ma przełożenia na możliwości. Istnieje natomiast całkiem prosta relacja między spożyciem energii a ilością neuronów. Idąc tropem zapotrzebowania energii Suzana Herculano-Houzel dochodzi do zaskakujących wniosków, których nie zdradzę.


Kelly McGonigal: How to make stress your friend

Kto ogląda wystąpienia TEDowe, pewnie zna to. Krążyło po sieci pod tytułem “ta prezentacja może uratować ci życie”. Mocne słowa, ale rzeczywiście stres wydaje się nieodłączną częścią współczesnego życia. A to wystąpienie tłumaczy mechanikę stresu i przybliża jego negatywne oraz pozytywne oblicze. No i mówi, jak stresować się lepiej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz