środa, 19 czerwca 2013

Ile jest gwiazd w Drodze Mlecznej?

Michael McCann - Watchtower

Pewnie większość z Was słyszała, że we Wszechświecie jest więcej gwiazd niż ziaren piasku na Ziemi. Zastanawiam się tylko, czy podobnie jak ja sądziliście, że to tylko „takie powiedzonko”. Jak się okazuje nie. Ludzie z University of Hawaii zadali sobie trud i ocenili ilość jednego i drugiego. Ilość ziaren piasku w jednostce objętości, obszar i głębokość plaż i pustyń na świecie, potem ilość gwiazd w widzialnym Wszechświecie. Gwiazd jest zdecydowanie więcej.

Jest to tak trudne do ogarnięcia umysłem, że postanowiłem spróbować czegoś w mniejszej skali, czegoś co można objąć wzrokiem. W Drodze Mlecznej jest około 300 miliardów gwiazd. Ile miejsca zajmuje 300 miliardów ziaren piasku?

Jak się okazuje jeden cal sześcienny to około 300 000 ziarenek. W metrze sześciennym jest 61 024 cali sześciennych. To daje nam jakieś 18,3 miliarda ziaren w metrze. Co za tym idzie 16,39 metrów sześciennych piachu powinno mieć tyle ziaren, ile jest gwiazd w naszej galaktyce. Tylko ile to jest szesnaście metrów sześciennych? Jak sobie to wizualizować? Tak się szczęśliwie składa, że na pakę poczciwej ciężarówki Scania wchodzi dokładnie 16 metrów sześciennych, więc jeśli by nasypać z niewielką górką...

Ciężarówka wypełniona piaskiem. Każde jedno ziarenko to gwiazda. Wiemy już, że wokół większości z nich są planety. Na jak wielu zaistniały warunki do życia? Każda garstka to szansa na niezwykły świat, bujne kontynenty, dziwne istoty. Jak wiele z nich skorzystało ze swojej szansy?


O obliczeniach gwiazd i ziaren piasku
Fotka ciężarówki pochodzi ze stron producenta
Fotka galaktyki pochodzi z teleskopu Hubble’a
Fotomontażu dokonał RΛVΞNFLΛSH


4 komentarze:

 1. "Jak wiele z nich skorzystało ze swojej szansy?"

  Najsmutniejsze, że raczej nigdy się nie dowiemy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Znalazłem jeszcze coś takiego:
  http://mathdude.quickanddirtytips.com/how-many-grains-of-sand-are-on-earths-beaches.aspx

  Z tego wynika 8 miliardów ziaren w metrze. Wtedy wyjdzie 37,5 metra sześciennego, czyli troszkę więcej od standardowego kontenera 20′ ISO:
  http://en.wikipedia.org/wiki/File:Railroad_car_with_container_loads.jpg

  OdpowiedzUsuń
 3. Proponuję pójść dalej w obliczeniach. Dziwię się nawet, że autor tego nie zrobił. Ile jest galaktyk we Wszechświecie? Dokładnie tego nie wiemy, nawet w odniesieniu do widzialnej części Wszechświata. Na jednej ze stron internetowych znalazłem ogólne określenie setki miliardów, na innej dokładniejsze określenie 350 miliardów. Przyjmijmy dla ułatwienia, że tyle ich właśnie jest i że wszystkie są mniej więcej wielkości naszej galaktyki. Zatem jedna ciężarówka Scania z paką wypełnioną piachem aż po czubek to wyobrażenie ilości gwiazd w jednej galaktyce. Zaczynamy je ustawiać jedna obok drugiej, a ma być tych ciężarówek 350 miliardów. Każda z ciężarówek ma szerokość 2,5 metra, długość około 8,5 metra. Przyjmijmy jednak prostokąt 3 metry na 9 metrów. Jeśli ustawiamy w linii 333 ciężarówki, będzie to mniej więcej 1 kilometr, ale ustawmy 33 300 ciężarówek i otrzymamy linię o długości 100 kilometrów. Ile linii musimy jeszcze dostawić, aby otrzymać 350 miliardów? Po podzieleniu 350 miliardów przez 33 300 ciężarówek w linii otrzymujemy 10 510 510 linii. Tak, tak ponad 10,5 miliona linii. Mnożymy teraz ilość linii przez 9 metrów i otrzymujemy 94 594 590 metrów (prawie 95 milionów metrów), czyli 94 594 kilometrów (prawie 95 tysięcy kilometrów). Średnia odległość Ziemi od Księżyca wynosi około 380 tysięcy kilometrów.
  Podsumujmy obliczenia. Otrzymaliśmy prostokąt o szerokości 100 kilometrów i długości prawie 95 tysięcy kilometrów. Stoi na nim 350 miliardów ciężarówek Scania. Każda z nich ma pakę wypełnioną piaskiem, a każde ziarenko piasku to jedna gwiazda. Nawet w tej skali trudno to ogarnąć.

  OdpowiedzUsuń
 4. szastanie liczbami tutaj nie ma sensu gdyż sam bład jest mega duży ...

  OdpowiedzUsuń