piątek, 26 października 2012

Pet-ProtoZaledwie rok temu Boston Dynamics pokazała jak PETMAN chodzi po płaskiej nawierzchni, popchnięty utrzymuje równowagę, czy robi pompki. Teraz Pet-Proto pokazuje jak radzi sobie z trudnym terenem. Niesamowite tempo rozwoju.Wbrew pozorom ten kabel nad robotem, nie jest do podtrzymywania ani zasilania. Jest tam po to, żeby robot nie uciekł z laboratorium i nie zaczął mordować ludzi ;). Tak zupełnie na serio - jest to kolejny krok (a raczej wręcz skok) w drodze do DARPA Robotics Challenge. Wyzwanie rzucone przez Agencję Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych, polega na konstrukcji robota, który może wykonać skomplikowane zadania w środowisku i z użyciem narzędzi przeznaczonych dla ludzi. Konkretnie robot może stanąć przed następującymi zadaniami - poprowadzić pojazd techniczny, przejść po nierównym gruzowisku, usunąć złom blokujący drzwi, otworzyć drzwi, wejść po drabinie, znaleźć i zakręcić zawór przy cieknącej rurze, podłączyć przewód lub wąż strażacki.

Tak przynajmniej wygląda wyzwanie na rok 2013. W 2020 wyzwanie będzie zapewne polegało na strzelaniu do wrogów Ameryki lub amerykańskich cywili o staromodnym roszczeniowym podejściu do wolności i swobód obywatelskich. Zapewne słyszeliście już o planach stworzenia floty 30,000 dronów do podglądania amerykanów? Jak nie, to tu jest info o tej niebywałej trosce o bezpieczeństwo.


4 komentarze:

 1. Jeśli kable to "lonża", a nie zasilanie, czy sterowanie, to temat mógłby w zasadzie podpadać pod cykl scary shit. Tempo rzeczywiście niesamowite.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że podpada, nawet dodałem taga (ale tytułu nie zmieniam, to zostawimy na większą notkę). To raczej jest zasilanie, ale jak sądzę dla wygody konstruktorów. Jeśli te krówska http://www.youtube.com/watch?v=40gECrmuCaU mogą śmigać bez zewnętrznego zasilania, to i ten by mógł.

   No i asekuracja na wypadek upadku, ale nie podtrzymywanie.

   Usuń
 2. Podobno do 2020 r. USA ma upaść a "przewiduje" to norweski matematyk który przewidział min. upadek ZSRR, upadek muru berlińskiego, a potem wzmocnienie islamizmu. Więcej tutaj: http://www.polityka.pl/swiat/tygodnikforum/1529213,3,czy-usa-przetrwaja-do-roku-2020.read

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

  OdpowiedzUsuń